kuru1
kuru2
kuru3

KURU TİP TRANSFORMATÖR

Soğutma yöntemine göre yağlı tip transformatörlere göre farklılık göstermektedir. YG sargıları, epoksi dökme reçine ile vakum altında kaplanan transformatörlerdir. AG sargıları, hem dökme reçine hem de reçine emdirilmiş prepreg yöntemi ile imal edilebilen transformatörlerdir.

25-25000 kVA güç aralığında, 36 kV gerilim seviyesine kadar, doğal hava soğutmalı (AN) veya fan soğutmalı (AF) seçeneğiyle üretilirler. Soğutma fanı kullanılarak % 40’a varan güç artışı sağlabilir.

İleri teknoloji ve bilgi birikimi gerektiren Kuru tip transformatör imalatı son yıllarda artan müşteri talepleri ile gün geçtikçe pazar payını yağlı tip transformatörlere göre arttırmaktadır. Bununla birlikte günümüz teknolojisinde özellikle 36 kV gerilim seviyesi üzerinde büyük güçlü kuru tip transformatör üretimi teknolojik zorluklar içermektedir. Bu konuda araştırma ve geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Yağ gibi çevreye zararlı bir soğutma sıvısının olmaması, yangın riskinin daha az olması, bakım gerektirmemesi, rutubet ve neme karşı dayanıklı olması, uzun süre işletmede olmamasına rağmen her an sorunsuz devreye alınabilme özelliği ve fan soğutma takviyesi ile nominal gücün %40’ına kadar fazla yüklenebilmesi gibi nedenlerle yağlı tip dağıtım transformatörlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte günümüzde aynı güçte bir yağlı tip transformatöre göre satış fiyatının daha yüksek olması en önemli olumsuz yanı olan kuru tip dağıtım transformatörleri, son yıllarda satış payını sürekli arttırmaktadır.

Teknik Özellikler

MLZ 099.31.B Şartnamesine Uygun Ürünler

33 kV Gerilim değerine sahip ürünler
15.8 kV Gerilim değerine sahip ürünler
10.5 kV Gerilim değerine sahip ürünler
6.3 kV Gerilim değerine sahip ürünler

IEC Standartlarına Uygun Ürünler

33 kV Gerilim değerine sahip ürünler
22 kV Gerilim değerine sahip ürünler
15 kV Gerilim değerine sahip ürünler
11 kV Gerilim değerine sahip ürünler
6.3 kV Gerilim değerine sahip ürünler

EN 50588-1 Standartlarına Uygun (EU548_2014) Ürünler

20 kV Gerilim değerine sahip ürünler
10 kV Gerilim değerine sahip ürünler